Cinque Terre

Demokrasi Çok Güzel Bir Yönetim Tarzıdır


Binlerce yıllık uygarlık tarihinde, bir arada yaşayan ve ortak özelliklere sahip insanların kendilerini yönetmeleri için buldukları en iyi formuül demokrasiden başka bir şey değildir.

Üstelik demokratik, yani çoğunluğun oyuna dayalı sistemler, küçük çaplı sivil toplum örgütlerinden başlayarak meslek örgütlerine, kent yönetimlerine ve ülke yönetimlerine çok kolaylıkla uygulanabilmekte, normal koşullarda uygulamada sorunlar çıkmamaktadır.

Demokratik kurallar, insanların büyük çoğunluğu tarafından kabul edilmiştir. İşin bizim açımızdan sevindirici yanı, içinde bulunduğu bölgedeki ülkelere göre erken dönemde demokrasiye geçmiş ülkemizde vatandaşlarımızın gözünde ikinci bir seçenek mevcut değildir.

Seçimlerin en önemli yanı, yönetenlerin yönetilenlerin karşısına gelerek yeni bir sınava tabi tutulmalarıdır. Belli dönemlerde böyle zor sınavlara girenler, çabalarını artırırlar, dikkatli davranırlar, düşünce ve projelerini tazelerler.

Kendimizden bir örnek verecek olursam, ÇOSB’de yıllardır gece gündüz demeden katılımcı dostlarımıza daha iyi hizmet vermek için uğraşıyoruz. Bunun karşılığını da geçen ayki Genel Kurul’da gördük, sanayici arkadaşlarımız bizi oybirliği ile ibra ederek faaliyetlerimize destek verdi, övgülerde bulundu. Şimdi bir yandan sevinirken diğer yandan da omuzlarımızdaki yükün daha da arttığını hissederek yolumuza devam ediyoruz.

Ülkemizde yakında bir demokrasi şöleni yaşanacak. Anayasa oylaması ile kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için ilk oylama 24 Haziran Pazar günü yapılacak. Siyasi partilerimizin halka sunduğu adaylar için on milyonlarca yurttaşımız oy kullanacak ve Türkiyemizin yeni yöneticileri belli olacak.

Halktan yönetim yetkisini alan politikacılar, yepyeni bir güç ve istekle kolları sıvayarak halka yerine getirme sözü verdikleri düşünce, plan ve projeleri gerçekleştirmeye çalışacaklar. Halkın çoğunluğunun desteğini arkasına almanın sevinciyle, Türkiye’yi büyütme, ileri götürme uğraşlarına girişecekler. Yani seçimden kim galip çıkarsa çıksın sonuçta Türkiye kazanacak. Bu temel gerçeği bilerek seçim sonuçlarını heyecanla bekliyoruz.

Sanayici arkadaşlarıma mutlu, başarılı, bol kazançlı günler diliyorum.

Eyüp SÖZDİNLER
ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı