Cinque Terre

Faizler Mutlaka Daha Aşağı İnmeli


Kredi faizleri bir ekonominin en önemli unsurudur. Şirketlerin neredeyse tamamı kredi kullanır ve yüksek faizler onların maliyetlerini artırır, kazançlarını düşürür, ekonomik büyümeye olumsuz etkide bulunur.

Türkiye’de uzun yıllardan bu yana kredi tartışmaları sürmektedir. Ekonomik kriz dönemlerinde kredilerin azalmasından, zamanından önce geri çağrılmasından şikayet edilir. Genel olarak faizlerin düzeyi de olması gerekenin üstündedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en az iki yıldan bu yana, sayısız konuşmasında faizlerin yüksekliğinden şikayet ederek bankalara faiz indirme çağrısı yapıyor. Bu çağrıya kamu bankaları ve birkaç özel banka kulak verip faizleri bir miktar aşağıya çektiler. Ancak yüksek faiz oranları uygulanmaya devam edildi.

Sayın Cumhurbaşkanı, 8 Ağustos’ta Trabzon’daki konuşmasında şu sert sözleri söyledi: “Geçtiğimiz yıl bankalar yüzde 40 kar elde etti. Bu bir felaket. Bankalar rahat durmuyor. Niye? Hala biz faizler düşmesi lazım diyoruz. Bankalar ise vatandaşın oraya yatırdığı paraları kendisi için adeta bir soyup soğana çevirme aracı olarak kullanıyor. Kendi parası değil. Vatandaşın emanet ettiği para. Kendisi acımasızca mevduatları yüksek faizle kendisine bir rant aracı haline çeviriyor.”

Bankalarımız ülkemizin en üst seviyesinden gelen bu sese kulak vermelidir. Yüksek faizle çok kazanmayı tercih eden bankalarımızın, faiz yükü altında ezilmeyen iş dünyasının kazancının artmasıyla kendi kazançlarının da artacağını hesaplamaları gerekir.

*   *   *

Bu yazımda, dergimizde ayrıntılarını bulacağınız, benim çok önemsediğim, Türkiye’de ilk kez Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin faaliyete geçirdiği OSBKart uygulamasından sizlere söz etmek istiyorum. Sayıları 72 bine ulaşan tüm çalışanlarımızın yararlanacağı OSBKart’ı ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Bu kart sahibi arkadaşlarımız, yerel veya ulusal çapta faaliyet gösteren firmalardan gıda, giyim, eğitim, hastane, akaryakıt gibi ürün ve hizmet alımlarında kayda değer indirimlerden ve avantajlardan yararlanacaklar. İndirim yapan firmalarımızın sayıları gün geçtikçe artacak. Hangi firmanın avantaj sağladığını öğrenmek isteyenler web sitemizden bu bilgiyi alabilecekler. Ayrıca, çağrı merkezine de haftanın 7 günü ulaşıp soru ve sorunlarını iletebilecekler. İlk izlenimlerimiz, çalışanlarımızın bu kartlardan çok memnun oldukları biçiminde...

Uzun bir Kurban Bayramı tatilini geride bırakırken yaz mevsimine de yavaş yavaş elveda diyoruz. Tüm sanayici dostlarımın geçmiş bayramlarını tebrik ediyor, önümüzdeki dönemde mutlu, başarılı, bol kazançlı günler diliyorum.

Eyüp SÖZDİNLER
ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı