ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Otomasyon

Çerkezköy OSB olarak 2008 yılında proje çalışmalarına başlanan Çerkezköy OSB Enerji SCADA’sı yapım işleri saha imalatlarına 2010 yılında yapılan ihale ile başlanmıştır. Günümüzde teknolojideki gelişmeler de dikkate alınarak Bölgemiz ve Katılımcılarımızın faydasına Enerji SCADA’sının geliştirilmesine devam edilmektedir.

ÇOSB SCADA Sistemi ile;  

 • Elektrik Dağıtım Sistemindeki Anlık veriler, yük profili, kapasitif reaktif değerlerinin hesaplanması, raporlanması, saklanması, ; SCADA sisteminden otomatik olarak yapılarak hem zaman tasarrufu sağlanmış, hem de iş gücü kaybı minimuma indirilmiştir.

 • SCADA Sistemi üzerinden yapılan günlük olarak Elektrik Reaktif Ceza takibi ve ceza limitlerini aşan katılımcılarımıza bildirim e-postası gönderilmesiyle birlikte katılımcılarımızın reaktif tüketim takibi sağlanmış, katılımcılarımıza müdahale için zaman tanınmış ve katılımcılarımızın fazladan ceza ödemesi engellenmiştir.

 • Doğalgaz dağıtım sisteminde daha önce manuel olarak yapılan günlük, aylık tüketim değerlerinin okunması , raporlanması , saklanması; SCADA sisteminden otomatik olarak yapılarak hem zaman tasarrufu sağlanmış, hem de iş gücü kaybı minimuma indirilmiştir.

 • Doğalgaz Sayaçlarındaki komponent değerlerinin güncellenmesi SCADA sisteminden otomatik olarak yapılmaktadır.

 • Su dağıtım sisteminde daha önce manuel olarak yapılan aylık tüketim değerlerinin okunması, raporlanması, saklanması; SCADA sisteminden otomatik olarak yapılarak hem zaman tasarrufu sağlanmış, hem de iş gücü kaybı minimuma indirilmiştir.

 • Su dağıtım sisteminde, firmalara sağlanan şebeke suyu ihtiyacı için kurulan hidrofor sistemi, terfi istasyonları ve kuyuların işletilmesi ve kontrolü sağlanmaktadır.

 • ÇOSB Katılımcıların Atıksu debimetrelerinden daha önce manuel olarak okunan aylık tüketim atıksu miktarlarının, okunması, raporlanması, saklanması; SCADA sisteminden otomatik olarak yapılarak hem zaman tasarrufu sağlanmış, hem de iş gücü kaybı minimuma indirilmiştir.

 • Sahadan alınan veriler sayesinde oluşabilecek arızaların önceden tespiti ve müdahalesi yapılarak katılımcılarımızın etkileneceği Elektrik, Su, Doğalgaz arıza sayıları azaltılmıştır.

 • Doğalgaz, Su, Elektrik Dağıtım Sistemlerinde; SCADA üzerinden sürekli takip edilen arıza sinyalleri ve arıza durumları, hemen ekiplere iletilerek arızalara hızlı müdahale edilmesi sağlanmış ve katılımcılarımızın etkilendiği arıza süreleri düşürülmüştür.

 • Bölge su sistemindeki pompaların Otomasyon sistemi üzerinden eş yaşlandırma yöntemi ile çalıştırılması sağlanarak pompaların daha verimli ve uzun süreli çalışması sağlanmıştır.

Belirtilen sistem ve işlemlerin SCADA üzerinden yapılması sonucu iş gücünde, zamanda, kullanılan araç ve ekipmanlarda, bakım ve onarım maliyetlerinde azalmalar olmuş, oluşan bu tasarruf sonucu katılımcılarımızın Bölgemizden tedarik ettiği elektrik, su, doğalgaz ve atıksu hizmetlerinin daha düşük bedellerle arzı sağlanmıştır. 

OSOS WEB Hizmeti;

 • SCADA sistemi kapsamında kurulan Uzaktan Sayaç Okuma Sistemi ile faturalandırmaya esas su, doğalgaz, atık su ve elektrik sayaçlarının 15 dakikalık tüketim verilerinin kayıt altına alınması sayesinde Katılımcılarımızın geriye dönük tüketim verilerine hızlı bir şekilde ulaşması ve maliyet hesaplarını hızlı bir şekilde yapabilmesi sağlanmıştır.
 • ÇOSB Katılımcılarından talep edilecek veriler için talep eden Katılımcıya kullanıcı adı ve şifre oluşturularak talep edilen verilerin (Elektrik, Su, Doğalgaz) hızlı şekilde resmi kurumlarla online olarak paylaşılması sağlanmıştır.
 • Uzaktan Sayaç Okuma Sistemi kapsamında oluşturulan raporlar ile Bölge genelinin saatlik, günlük, haftalık, aylık olarak su, doğalgaz, elektrik kayıp, kaçakları takip edilerek Bölgemiz ve Katılımcılarımıza maddi olarakta fayda sağlanmıştır.

Uzaktan Sayaç Okuma sistemi kullanıcı adı ve şifre talebi formu için lütfen tıklayınız.

Fiber ve Haberleşme Altyapısı ;

ÇOSB sınırları içerisinde Ring şeklinde ve 70’den fazla dağıtım merkezli olan 48 core  fiber altyapısı kurulmuş olup, dağıtım merkezlerinden 12 core ile Katılımcılara dağıtılmaktadır.

Fiber altyapısı ile  ;

SCADA Sistemi ile elektrik, su ve doğalgaz sayaçları arasındaki haberleşme sağlanmaktadır.
Firmalara data ve internet hizmeti fiber altyapı ile sağlanmaktadır

Scroll to Top