ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Elektrik

Elektrik Dağıtım Hizmeti

Bölgemiz, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde elektrik dağıtım faaliyeti göstermek amacıyla 25.06.2009 tarih ve ED-OSB/2139-18/1517 lisans numarası ile 49 yıllığına “OSB Elektrik Dağıtım Lisansı” almıştır.

Bölgemizin elektrik ihtiyacı, TEİAŞ tarafından işletilen 154 kV Çerkezköy Trafo Merkezinde bulunan 1 adet 100 MVA, 154 kV Çerkezköy OSB Trafo Merkezinde bulunan 3 adet 100 MVA, 2019 yılında devreye alınan ve Bölgemiz tarafından işletilen 154 kV Çerkezköy Enerji Trafo Merkezinde bulunan 2 adet 100 MVA trafodan toplam 19 adet fider ile karşılanmaktadır.

Katılımcılarımıza daha kaliteli elektrik enerjisi sunulması amacıyla;

  • 2007 yılında 1. Kısım Elektrik Dağıtım Sisteminin bir kısmının revizyonu,
  • 2010 yılında 2. Kısım Elektrik Dağıtım Sisteminin revizyonu,
  • 2019 yılında 1. Kısım Elektrik Dağıtım Sisteminin kalanının revizyonu tamamlanmış ve  katılımcıların elektrik enerjisi ihtiyacı tamamen yer altı enerji nakil hatları üzerinden karşılanmaya başlamıştır.

2010 yılında devreye alınan Elektrik Dağıtım Sistemi SCADA’sı ve OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) ile;

  • Faturalandırmaya esas elektrik sayaçlarının 15 dakikalık tüketim verilerinin kayıt altına alınması ile Katılımcılarımızın geriye dönük tüketim verilerine hızlı bir şekilde ulaşması ve maliyet hesaplarını hızlı bir şekilde yapabilmesi sağlanmıştır.

  • Sahadan alınan arıza tespit sinyalleri ve verileri sayesinde oluşabilecek arızaların önceden tespiti ve müdahalesi yapılarak katılımcılarımızın etkileneceği Elektrik arıza sayıları azaltılmıştır.

  • Uzaktan sayaç okuma sistemi sayesinde daha önce manuel olarak okunan elektrik  sayaçları otomatik olarak okunarak zaman tasarrufu sağlanmış, hem de iş gücü kaybı minimuma indirilmiştir.

  • Uzaktan Sayaç Okuma Sistemi kapsamında oluşturulan raporlar ile Bölge genelinin saatlik, günlük, haftalık, aylık olarak elektrik kayıp, kaçakları takip edilerek Bölgemiz ve Katılımcılarımıza maddi olarak fayda sağlanmıştır.

  • SCADA Sistemi üzerinden yapılan günlük Elektrik Reaktif Ceza takibi ve ceza limitlerini aşan katılımcılarımıza bildirim e-postası gönderilmesiyle birlikte katılımcılarımızın reaktif tüketim takibi sağlanmış, katılımcılarımıza müdahale için zaman tanınmış ve katılımcılarımızın fazladan ceza ödemesi engellenmiştir.

  • SCADA sistemi kapsamında bulunan Enerji Kalite Kaydedicilerinin takibi ile Dağıtım Sisteminde Sunulan Elektrik Enerjisinin Tedarik Sürekliliği, Ticari Ve Teknik Kalitesi Hakkında Yönetmelik kapsamındaki yasal değerler sağlanarak, üretim için önemi büyük olan Elektrik Enerjisi Kalitesi arttırılarak ve katılımcılara kaliteli elektrik enerjisi hizmeti sağlanmıştır.

Scroll to Top