ÇERKEZKÖY ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Yangın Tesisatı Proje Hazırlama Seminerine Yoğun Katılım

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge (ÇOSB) Müdürlüğü ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi iş birliğinde düzenlenen, ‘Yangın Tesisatı Proje Hazırlama Semineri’ ÇOSB Bölge Müdürlüğü Eğitim Salonunda gerçekleşti. Katılımın oldukça yoğun olduğu ve oda üyelerine yönelik düzenlenen seminere konuşmacı olarak, ÇOSB Bölge Müdürlüğü İtfaiye Şefi Kemal Terzioğlu katıldı.

YANGIN TESİSATININ ÖNEMİ
Yangın Tesisatı Proje Hazırlama süreçlerinin yangın tehlikesinin önlenmesi adına çok önemli olduğuna değinen İtfaiye Şefi Kemal Terzioğlu; “Yangın tehlikesini mümkün olduğu kadar minimuma indirmek ve yangına çabuk müdahale etmek için daha binaların tasarımında mimari proje ve yangın sistemleri projelerinin hazırlık döneminde bir dizi tedbirler düşünülmelidir. Bu tedbirler, inşaat döneminde uygulanmalı ve işletme döneminde işlerliği sağlanmalıdır” dedi.

Yangın önlemlerinin aktif ve pasif önlemler olmak üzere iki gruba ayrıldığına değinen Terzioğlu şunları söyledi: “İşletmelerin can güvenliği ve mal kaybının önüne geçmek veya en aza indirebilmek için proje kapsamında bina kompartıman alanlarının oluşturulması, kompartıman duvarlarının yangın yüküne uygun projelendirilmesi gerekir. Ayrıca, makine ekipmanlarının yerleşimine göre acil kaçış yollarının “Sürekli ve Engelsiz” oluşturulması, yangın algılama, duman tahliye, söndürme sistemlerinin yönetmelik ve standartlara uygun hidrolik hesaplarının yapılması gerekir. Mekanik yangın söndürme projelerine uygun uygulama yapılması önem arz ediyor. Yapılar karmaşıklaştıkça yangına karşı koruyucu ve önleyici önlemlerin alınması gereği daha da önem kazanmıştır.”

Proje hazırlama süreçleri ve dikkat edilmesi gereken başlıkların da anlatıldığı seminer daha sonra soru cevap kısmıyla tamamlandı.

PAYLAŞ

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Scroll to Top